Výzva R. Ficovi aby nepripustil ťažbu uránu a zlata s použitím kyanidovej technológie
Pripojiť sa k výzve (viď nižšie) sa môžete na http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=765426
Výzva R. Ficovi aby nepripustil ťažbu uránu a zlata s použitím kyanidovej technológie
Odporcovia ťažby rádioaktívnych nerastov a zlata s použitím kyanidovej technológie žiadajú premiéra SR Róberta Fica o vykonanie nápravy.
Ministerstvo hospodárstva nerešpektuje odmietavé stanoviská verejnosti k ťažbe rádioaktívnych nerastov a ku použitiu kyanidovej technológie pri ťažbe a spracovaní zlata.
V roku 2010 bola do NR SR predložená petícia 113 000 občanov, odmietajúcich ťažbu uránu na Slovensku. Od roku 2011 prebieha aj petícia obyvateľov okresu Detva, ktorí protestujú proti zámeru dobývania a spracovania zlatých rúd v lokalite Detva Biely Vrch, spojeného s použitím technológie kyanidového lúhovania, ktorú doposiaľ podporil každý druhý dospelý obyvateľ regiónu. Mesto Kremnica sa už dva ostatné roky usiluje o zmenšenie dobývacieho priestoru zlato-strieborných rúd na svojom území.
Potrebu zapojenia verejnosti zdôrazňuje aj upozornenie Európskej komisie , ktorá pod hrozbou najvážnejšej sankcie – odňatia všetkých druhov finančnej pomoci Európskej únie Slovensku – žiadala zabezpečiť účasť a rešpektovanie stanovísk verejnosti vrátane jej volených zástupcov v rozhodovacích procesoch dotýkajúcich sa závažných dopadov na životné prostredie. Tieto požiadavky riešili vládne a zákonodarné orgány Slovenskej republiky v roku 2010 novelizáciou viacerých zákonov, vrátane banského zákona.
Napriek týmto skutočnostiam Ministerstvo hospodárstva SR ignorovalo postoje verejnosti, vyjadrené v petícii proti ťažbe uránu a v roku 2012 podpísalo Memorandum o spolupráci a porozumení s banskou spoločnosťou European Uranium Recources, v ktorom vyjadrilo podporu aj povoleniu jej zámeru dobývať rádioaktívne nerasty v lokalite Jahodná Kurišková v tesnej blízkosti mesta Košice.
Tento zámer podporilo ministerstvo bez ohľadu na to, že pred podpísaním Memoranda neprebehol proces posudzovania vplyvov zámeru na okolité životné prostredie a doposiaľ ministerstvu nie je známy rozsah ohrozenia zdravia obyvateľov dobývaním uránu.
Podpísaním memoranda ministerstvo stratilo objektivitu, ktoré si ako možný rozhodujúci orgán o zámeroch umiestnenia dobývacích priestorov a povolenia ťažby nerastov so závažným dopadom na životné prostredie určite malo zachovať.
Na tomto základe zastupiteľstvá mesta Košice a Košického samosprávneho kraja schválenými uzneseniami v roku 2014 požiadali ministra hospodárstva, aby odstúpil od uvedeného Memoranda.
Mesto Košice, mesto Detva, Košický samosprávny kraj a Banskobystrický samosprávny kraj v spojitosti s pripravovanými zámermi ťažby a spracovania nerastov s mimoriadne závažnými dopadmi na životné prostredie (ťažba rádioaktívnych nerastov, ťažba a spracovanie zlata s použitím kyanidovej technológie) využili svoje právomoci územnoplánovacích orgánov v súlade s platnou úpravou stavebného zákona. V návrhoch zmien regulatívov územného plánu v rámci určenia funkčného využitia svojich regiónov ustanovili neprípustnosť ťažby rádioaktívnych nerastov resp. ťažby a spracovania zlata s použitím kyanidovej technológie na svojom území. Pri ustanovení týchto priestorových limitov neprípustnosti dobývania vychádzali uvedené samosprávy aj z platného znenia Aktualizácie surovinovej politiky v oblasti nerastných surovín ako strategického dokumentu Slovenskej republiky, ktorý uvádza, že jednou z hlavných úloh regionálnej politiky územnej samosprávy je aj stanovenie priestorových limitov ťažby – teda aj neprípustnosti alebo obmedzenia dobývania nerastných surovín v územných plánoch.
Ministerstvo hospodárstva v rozpore s týmto dokumentom, ktorý samo pripravilo, nesúhlasí s ustanovením priestorových limitov ťažby v územných plánoch, čím chce znemožniť ich záväznosť. V rámci svojich nesúhlasných stanovísk presadzuje, aby územné plány obsahovali v spojitosti so zámermi ťažby rádioaktívnych nerastov, resp. použitia kyanidovej technológie pri spracovaní zlatých rúd len neurčité všeobecné formulácie o dodržiavaní platnej legislatívy.
Vzhľadom na doterajšie postoje a postupy ministerstva hospodárstva je dôvodná obava, že ministerstvo predloží v blízkej budúcnosti návrh na zrušenie platnej úpravy banského zákona, ktorá umožňuje povolenie ťažby a spracovanie týchto nerastov len so súhlasom verejnosti, zastúpenej dotknutými samosprávami. Na základe toho nič nebude brániť ťažbe a spracovaniu nerastov s najvážnejšími dopadmi na životné prostredie.
V prípade konkrétnych lokalít Jahodná – Kurišková a ďalších ložísk uránu na území Košického samosprávneho kraja sa jedná o územia s husto osídleným obyvateľstvom, významnými zdrojmi pitnej vody, dlhodobým tradičným rekreačným využívaním území, v európsky významných územiach ochrany prírody a krajiny. V prípade ložiska Detva – Biely vrch v tomto území je zároveň umiestnená prevádzka najvýznamnejšieho zamestnávateľa dotknutého regiónu. Opísané využívanie ďalšia banská činnosť znemožní resp. vážne ohrozí.
V dôsledku uvedeného žiadame predsedu vlády SR Róberta Fica, aby okamžite vykonal opatrenia, na základe ktorých ministerstvo hospodárstva zmení svoje negatívne vyjadrenia vo vzťahu ku legitímne určeným priestorovým limitom ťažby v územných plánoch. Upozorňujeme, že nesúhlasné stanoviská ministerstva nerešpektujú stanoviská verejnosti a dotknutých samospráv. Zároveň požadujeme, aby ministerstvo odstúpilo od Memoranda o spolupráci a porozumení s banskou spoločnosťou European Uranium Recources, ktorým bez dostatočných informácií podporuje zámer ťažby rádioaktívnych nerastov v tesnej blízkosti mesta Košice.
o.z. Brečtan, Nové Mesto nad Váhom
o.z. Podpoľanie nad zlato
Mesto Kremnica
o.z. Kremnica nad zlato
o.z. SOSNA, Košice
ZO SZOPK Košice 2013